rok szkolny 2023/24 - Kleks

Idź do spisu treści

Menu główne:

Z życia szkoły

W naszj szkole praca wre. Mimo że zajęć było mniej, wykorzystaliśmy czas na naukę bardzo intensywnie.

"W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale..."
U nas też nie mogło zabraknąć chociaż krótkiej chwili zabawy. W ostatnią sobotę nasi uczniowie potańczyli, wzięli udział w grach a zwycięzcy otrzymali nagrody. A na osłodzenie faktu, że już za chwilę koniec karnawału, zjedli pyszne pączki, bo już wkrótce tłusty czwartek.  

Wszystkim babciom i dziadkom życzymy wszytskiego najlepszego z okazji ich święta!

Grudzień upływa nam na tematyce świątecznej. Nasi uczniowie już przygotowują świąteczne kartki, aby wigilijny wieczór złożyć życzenia swoim najbliższym.
Ostatniego dnia przed przerwą świąteczną uczniowie dekorowali pierniczki, wypili gorącą czekoladę i każdy otrzymał paczuszkę świątecznych słodkości. Wesołych Świąt!

Andrzejki to wyjątkowe święto, które w Polsce obchodzone jest z wielkim entuzjazmem i magią w nocy z 29 na 30 listopada. To czas wróżb, magicznych rytuałów i wspaniałej zabawy, której korzenie sięgają daleko wstecz, łącząc w sobie chrześcijańskie i pogańskie tradycje. W polskiej szkole już tradycyjnie nie mogło obejść się bez lania wosku i odczytywania wróżb z cienia padającego na ścianę, wrzucania monety do wody z nadzieją na spełnienie marzeń, układania butów czy odszukiwania imienia ukochanej lub ukochanego.

Sobotnie zajęcia poświęciliśmy tematyce Dnia Niepodległości. Uczyliśmy się o Polsce - jej skomplikowanej historii, o symbolach narodowych. Najstarsza grupa oglądała transmisję z obchodów tego święta w Warszawie. Powstały też ciekawe prace plastyczne.

Działanie realizowane w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja: "Biało-czerwone ABC. Wspieranie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną na świecie".
Projekt dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach konkursu: ,,Wspieranie dzieci i młodzieży polonijnej oraz polskiej mieszkającej poza granicami Polski 2023"

21 października nasi uczniowie wzięli udział w lekcji plenerowej pt. Emigracja wspólnym doświadczeniem Polaków i Irlandczyków.
W celu omówienia tak ważnego tematu w historii obu narodów pojechaliśmy do New Ross - zobaczyć replikę statku Dunbrody, którym Irlandczycy podróżowali do Ameryki. W drodze dzieci wysłuchały wykładu o historii polskiej emigracji, w jakich czasach i gdzie Polacy najczęściej emigrowali, gdzie obecnie są największe skupiska Polonii na świecie. Żeby lepiej zrozumieć jak przebiegała podróż emigrantów w XIXw uczniowie wysłuchali fragmentu książki pt. "Emigranci. Podróż za horyzont" autorstwa Sabiny Waszut.

.




  

Czy to możliwe, że wrzesień już za nami?
Jak ten czas pędzi! Pełni zapału do nauki polskiego, w ferworze poznawania nowych literek, doskonalenia umiejętności pisania i czytania, poznawania nowych słów i faktów historycznych nie zauważyliśmy, że rozpoczął się październik.

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny
W minioną sobotę nasi uczniowie ponownie zasiedli w szkolnych ławakach, aby uczyć się języka polskiego, geografii oraz historii. Po wakacjach wszyscy wrócili do klas wypoczęci i uśmiechnięci i jak co roku wyżsi i doroślejsi. Do szkoły dołączyli też nowi uczniowie. Serdecznie wszystkich witamy!

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego